Biografie

John Michael „Ozzy“ Osbourne se narodil 3. prosince 1948 v anglickém městě Aston jako čtvrtý ze šesti dětí. Přezdívku ozzy získal už na základní škole. Školní léta pro Ozzyho nebyla nijak valná, jelikož trpí dyslexií a dalšími poruchami učení, což mu poměrně komplikovalo život. Zájem o hudbu však měl od začátku, od čtrnácti let byl obrovským fanouškem The Beatles. V patnácti ukončil školu a pracoval jako nástrojař, instalatér, v továrně na automobily i na jatkách. A strávil šest týdnů ve vězení za vloupání do obchodu s oblečením.

Hudební kariéra

V roce 1967 založil Ozzy první skupinu spolu s Geezerem Butlerem. Jmenovala se Rare Breed. Skupina však odehrála jen dva koncerty a hned nato se rozpadla. Ozzy se však s Greezerem setkal znovu, tentokrát v Polka Tulk Blues, kde potkali kytaristu Tommyho Iommiho a bubeníka Billa Warda. Tito čtyři založili kapelu jménem Earth, ovšem byli zaměňováni s jinou kapelou stejného jména, tak se rozhodli přejmenovat. V roce 1969 si změnili jméno na Black Sabbath podle filmu Maria Bavy.

Skupina Black Sabbath uzavřela nahrávací smlouvu se společností Warner Bros. Records a okmažitě zaznamenala obrovský úspěch. Obě první alba Black Sabbath a Paranoid se skvěle prodávala. Skupina pracovala dál a úspěch následoval úspěch, s ním však přišlo i ozzyho alkoholvé a drogové opojení. To vše vyústilo v to, že v roce 1978 Ozzy skupinu na chvíli opustil, aby se věnoval solovému projektu Blizzard of Ozz. Poté se však Ozzy opět připojil ke skupině a společně nahráli album Never Say Die! Problémy s alkoholem však pokračovaly a v roce 1979 dostal Ozzy z Black Sabbath definitivního padáka. Ozzy poté strávil téměř tři měsíce zavřený v hotelovém pokoji, nevycházel ven a jen do sebe lil alkohol a drogy. Nakonec jej zachránila jeho budoucí žena Sharon Ardenová, která mu navrhla, že mu bude dělat manažerku jako sólovému zpěvákovi. Poté následovala bouřlivá léta, během kterých byl Ozzy několikrát zatčen a uvězněn. Ovšem manžerské schopnosti Sharon Osbourneové nebyly k zahození. Přiměla Ozzyho a členy jeho kapely k nové spolupráci a výsledkem bylo již zmíněné album Blizzard of Ozz, které vyšlo v roce 1980 a stalo se multi platinovým. V roce 1981 vyšlo hned druhé album Diary of a Madman, které je osobně Ozzyho nejoblíbenějším. Problémy poračovaly, ale hudební produkce tké. Díky ní si Ozzy může oškrtnout v kolonce počtu nahraných desek 11 kusů. Nepočítáme-li desky se skupinou Black Sabbath a další nosiše živých vystoupení či DVD.

Ceny a ocenění

Není tedy divu, že Ozzy patří mezi velmi úspěšné a nepřehlédnutelné celebrity. Což potvrdila i hvězda na chodníku Walk of Stars v Birminghamu a získal řadu dalších ocenění.

 • 1994 – Grammy Awards – Nejlepší metalová píseň za hit I Don’t Want to Change the World z alba Live and Loud.
 • 2005 – uvedení do Britské síně slávy spolu s ostatními členy skupiny Black Sabbath
 • 2006 – uvedení do Rock and Rollové síně slávy opět s Black Sabbath
 • 2007 – získal cenu Rock Honor
 • 2008 – získal cenu Living Legend
 • 2010 – získal literární cenu za své paměti I Am Ozzy

Osobní život

Ozzy byl dvakrát ženatý. Poprvé s Thelmou Rileyovou, se kterou má dvě vlastní děti Jessicu a Louise Johna a adoptovaného syna Elliota. S druhou manželkou Sharon Osbourneovou má děti  tři – Aimee, Kelly a Jacka. Díky dětěm z prvního manželství je Ozzy i čtyřnásobný dědečkem a tak není divu, že volnýčas dělí mezi Los Angeles a rodnou Anglii. Sharon a Ozzy Osbourneovi také patří mezi jedny z nejbohatších párů Velké Británie, jejich jmění prý čítá přes 100 milionů Liber.

Ostatní činnost

Kromě již zméněné televizní show Osbourneovi, kde vystupovala kromě Ozzyho i jeho žena Sharon a děti Kelly a Jack. Vytupuje Ozzy i v reklamách. Jednou z nich byla i reklama na počítačovou hru War of Warcraf. Kromě toho si rád zajde na fotbal, neboť se obrovským fanouškem anglického fotbalového klubu Aston Villa. A v roce 2009 vydal vtipnou autobiografii I Am Ozzy, podle které vzniká i filmový scénář. Syn Jack zase naopak o otci chystá dokument zachycující jak hudební kariéru, tak osobní život.

Členové Ozzyho kapely:

 • Gus G. – kytara (2009 – dosud)
 • Rob „Blasko“ Nicholson – basová kytara (2003, 2006 – dosud)
 • Adam Wakeman – klávesy, kytara (2004 – dosud)
 • Tommy Clufetos – bicí (2010 – dosud)

Diskografie se skupinou Black Sabbath:

 • Black Sabbath (1970)
 • Paranoid (1970)
 • Master of Reality (1971)
 • Black Sabbath Vol. 4 (1972)
 • Sabbath Bloody Sabbath (1973)
 • Sabotage (1975)
 • Technical Ecstasy (1976)
 • Never Say Die! (1978)

Rubriky